Donuty

Kynuté smažené těsto různých tvarů můžeme najít skoro v každé zemi. U nás se dělají koblihy a vdolky. V rusky mluvících zemích to jsou Ponchiki, malé kuličky obalené ve skořicovém cukru, v Americe jsou z tohoto těsta nejznámější donuty (doughnuts).

Kynuté smažené těsto má dlouhou historii. V antickém Římě a Řecku se z těsta smažili tyčinky, které se máčely v medu nebo rybí omáčce:-)

Ve středověku Arabové smažili malé porce těsta, které pak namáčeli do cukerného sirupu. Toto pečivo Arabové dovezli do severní Evropy kolem roku 1400 a brzy si ho oblíbili především v Anglii, Německu a Holandsku. V 15. století bylo pro Němce těžké sehnat cukr, takže pečivo bylo slané a plnilo se masem nebo houbami. Do Ameriky se tento druh pečiva dostal díky Holanďanům (kteří část Ameriky kolonizovali), jejich olieballen se připravovali hlavně okolo Vánoc a Nového roku.

Nakonec se do pečiva začala vykrajovat ve středu díra a pečivo vypadalo, tak jak ho známe dnes. A proč? Američani totiž často usmažili koblihy, které byly ve středu syrové nebo nedopečené, takže vykrojením středu se tento problém vyřešil.

Donuty se staly velice populární po celé Americe. První tištěný recept se našel v kuchařce z roku 1803! Během 1. světové války Američani měli na frontě i své „Doughnut Girls“, které smažily a roznášely donuty vojákům bojujícím ve Francii. Dívky s donuty byly i ve 2. světové válce, těm se říkalo „Doughnut Dollies“.

Smažené pečivo má bohatou historii i v židovské kuchyni. Smažené kuličky nazývané Sufganiyah nabo Bimuelos jsou připravovány už od 11. století. Připravují se během Chanuky.

Historie donutů je hodně ovlivněná židovskou komunitou. Židovský imigrant z Ruska, Adolph Levitt vynalezl první automatickou linku na donuty v roce 1920. William Rosengerb (1916-2002), syn židovských imigrantů prodával v otevřené dodávce svačiny v blízkosti továren. Všiml si, že 40% jeho zisku je z prodeje donutů a kávy a tak si otevřel první donutový obchod. Tento obchůdek byl velice populární a Rosenberg brzy otevřel další a další a další…. no a hádejte jak se jmenuje? Je to Dunkin‘ Donuts. V roce 1963 bylo v Americe kolem stovky obchodů, v roce 1979 už jich bylo tisíc.

Když Rosenberg umřel, tak jich bylo kolem pěti tisíc ve skoro 40 zemích. První Rosenbergův obchod se jmenoval “Open kettle” Nový název Dunkin’ Donut je podle architekta, který pracoval pro Rosenberga. Namáčel si donuty do kávy, tak jako někteří další zákazníci a tak vznikl název, anglické slovo dunk se dá přeložit z angličtiny jako namočit něco do pití nebo polévky a pak to sníst. Nyní řetězec používá hodně zkrácené jméno, jenom Dunkin’.

Ingredience

 • 25 g droždí
 • 240 ml mléka
 • 450 g hladké mouky
 • 50 g cukru
 • 1/4 lžk soli
 • 50 másla
 • 1 lžk citrónové šťávy a trochu nastrouhané kůry (nemusí být)
 • 1 vejce
 • řepkový olej na smažení

Postup

 1. Droždí rozetřeme v malé misce se lžičkou cukru na tekutou kaši (chvilku to trvá), pak přidáme lžíci mouky a polovinu mléka (120 ml). Vše promícháme, přikryjeme fólií a necháme kvásek vzejít, trvá to přibližně 10-15 minut.
 2. Do misky robota dáme mouku, cukr, sůl a promícháme. Přidáme kvásek, rozpuštěné máslo, citrónovou šťávu a kůru a vejce. Necháme 10 minut vymíchat v hebké a vláčné těsto. Misku přikryjeme fólií a necháme kynout v teple, těsto by se mělo zdvojnásobit, což může trvat 1 – 1,5.
 3. Vykynuté těsto vyklopíme na moukou poprášenou pracovní plochu; a rozválíme ho na placku silnou asi 1 cm. Z papíru na pečení vystřihneme čtverečky. Skleničkou nebo vykrajovátkem vykrájíme z plátu kolečka (cca průměr 6 cm) a položíme je na čtverečky papíru. Pak vykrajovátkem s menším průměrem vykrojíme středy, i ty dáme stranou na kousek pečícího papíru.
 4. Vykrojené donuty zakryjeme a necháme kynout cca 30 minut.
 5. Do vyšší pánve nalijeme minimálně 3 cm oleje a zahřejeme ho na 180C. Vykynuté donuty a smažíme z obou stran dozlatova. Přebytečný tuk necháme okapat na papírové utěrce. Nakonec v pánvi osmažíme i středy, které nám zbyly, ty můžeme obalit ve skořicovém cukru, uvidíte, že taky rychle zmizí.
 6. Donuty dáme vychladit a pak je zdobíme podle chuti a nálady

Čokoládové polevy

 • 100 g bílé čokolády + 40 g másla
 • 100 g růžové ruby čokolády + 40 g másla
 • 100 g hořké čokolády + 40 g másla

Každou čokoládu stačí jenom rozpustit s máslem ve vodní lázni a můžeme zdobit.