Focaccia bez hnětení

Stejně jako na Za’atar pitu, tento recept mám z knížky Breaking Breads.

Těsto na Focacciu, jak už název vypovídá, je bez hnětení, ale samozřejmě potřebujeme, aby se gluten v těstě vytvořil. Recept je totiž založený na technice „natáhni a přelož“, zní to divně že, ale to jsem si nevymyslela, tuhle informaci ze zmiňované knížky:-).  V knize autor Uri Scheft dále vysvětluje, že gluten se vytvoří přirozeně tím, že se dostane cukr do oxidu uhličitého (bubliny a vzduch v těstě) a proto je důležité, aby se s těstem zacházelo jemně, žádné mlácení, hnětení přílišnou silou, to by nám vyhnalo z těsta vzduchové bubliny a to nechceme! Tak pojďme se podívat na recept.

Délka trvání cca 2 hod 30 min.

Ingredience na 4 kousky:

  • 340g vody
  • 5g čerstvého droždí
  • 425g hladké mouky (plus další na podsypávání)
  • 5g cukru
  • 5g soli
  • olivový olej
  • oregano
  • sezamová semínka
  • hrubá sůl na posypání

Vodu nalijeme do velké misky. Droždí nadrobíme do vody a promícháme, droždí by se mělo rozpustit. Pak přidáme do vody s droždím mouku, cukr, sůl a rukou ingredience spojíme. Plastovou špachtlí těsto setřeme ze stěn a pokračujeme s promícháváním rukou (těsto je velmi lepkavé, tak to má ale být). Těsto rukou nemícháme moc dlouho, jenom do té doby, kdy už nemáme v těstě žádné hrudky cca 1 minutu. Misku s těstem přikryjeme fólií a dáme kynout 30 minut.

Odděláme fólii, olejem trochu postříkáme kraje okraje těsta a do dlaně si dáme také trochu olivového oleje. Chytneme jednu čtvrtinu těsta, natáhneme ji do výšky a přeložíme přes zbývající těsto. Misku pootočíme a pokračujeme takto i s ostatními částmi těsta. Vždy těsto jakoby natáhneme a přeložíme na střed. Pokud nám těsto nejde od stěny misky, pomůže nám plastová špachtle. Znovu těsto přikryjeme fólií a dáme kynout 20 minut.

Znovu zopakujeme překládání těsta a dáme kynout na 20 minut. Tentokrát už na těstě můžeme vidět, jak se lepek rozvinul.

Nyní už máme těsto nakynuté, takže si podsypeme pracovní plochu moukou. Stěrkou přendáme těsto na plochu, poprášíme moukou vrch těsta a lehce roztáhneme těsto a znovu přeložíme, otočíme o 90 stupňů a opakujeme ještě 3x, chceme zase aby jsme podpořili tvorbu lepku. Těsto vytvarujeme do obdélníku. Pak ho nožem rozdělíme na čtvrtiny. Každý kousek prsty jakoby propícháme a roztaháme, přikryjeme fólií a necháme znovu 30 minut kynout. Každá Foccacia by měla být štědře podsypána moukou, jinak se nám během závěrečného kynutí přilepí k desce.

Po vykynutí Focaccií prsty jemně zaboříme do mouky a znovu uděláme jemné ďolíky. Pokapeme je olivovým olejem a posypeme posekaným oreganem, sezamovými semínky a hrubou solí.

Focaccu pečeme na 230 stupňů, ve spodní části nejlépe na kameni na pečení, nebo do trouby dáme plech (měl by být horký, než na něj Focaccu dáme). Chlebové placky pečeme cca 9-11 minut a po vytažení z trouby je můžeme znovu polít olivovým olejem.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s